logo
 • MUDr. Vladimír Mulač
  Havlíčkova 1732, 2.patro
  Beroun-Město, 266 01 Beroun
 • Telefon +420 734 421 222
 • Chronické vaginální výtoky a jejich prevence

  Často se opakující vaginální výtoky jsou jednou z nejčastějších diagnos, které řeší gynekolog v ambulanci každodenně. Výtok je téměř vždy způsoben zánětem, tedy infekcí vaginální sliznice. Nejde tedy o projevy nastydnutí, jak se ženy obvykle domnívají. Prochlazení může být pouze jednou z příčin krátkodobého snížení obranyschopnosti organismu a infekce, s níž by se normálně jedinec vyrovnal působením své imunity, se pak může projevit. Do souvislosti s prochlazením pak ženy výtoky dávají zejména proto, že současně s výtokem prodělávají nějaké onemocnění typicky spojené s prochlazením, například kašel, virosu, rýmu. Souvislost těchto onemocnění s prochlazením je však v zásadě stejná – vždy jde o snížení imunity.

  Jiným typickým důvodem pro vznik zánětu sliznice poševní a tím i výtoku je velmi často koupání a to nejen ve společných bazénech. Většina žen ze zkušenosti ví, že velkým rizikem je také užívání antibiotik. Antibiotická léčba likviduje nejen bakterie na místech, kde to od ní očekáváme, například v oblasti dýchacích cest při zánětu průdušek, ale jejím působení dojde i k likvidací mikrobů, které na vaginální sliznici být mají a fungují zde jako překážka pro množení mikrobů škodlivých. Rovnováha v osídlení vaginální sliznice je relativně vratká a k jejímu porušení může dojít i například používáním pěn do koupelí nebo lubrikačních prostředků. Pro zdravé vaginální prostředí je rozhodující přítomnost mikroba Lactobacillus vaginalis. Ten je schopen přeměnit glukosu, cukr obsažený v buňkách sliznice, na kyselinu mléčnou. Ta ovlivní vlastnosti vaginálního prostředí tak, že není vhodné pro množení celé řady škodlivých mikrobů a hlavně kvasinek. Právě kvasinky se velmi často vyskytují ve všech prostorách kde je vlhko, tedy lázních, koupelnách, saunách a také ve zmíněných bazénech.

  Jako prevenci chronických výtoků radím svým pacientkách několik osvědčených kroků.
  Za prvé: koupat se v bazénech, ale i v řece a rybníku se zavedeným tamponem. Za druhé: je li to možné, vždy po koupání se ihned opláchnout důkladně čistou vodou. Za třetí: pokud jste náchylná k častým výtokům, pak je výhodné mít doma práškovou desinfekci hypermangan (lze bez receptu koupit v každé lékárně – jde o potravinářskou neškodnou desinfekci) a z ní si udělat večer po koupání nebo pobytu v jakkoliv problematickém prostoru sedací koupel v podobě slabě růžového roztoku a to po dobu l5–20 minut. Ve výčtu rizikových míst jsem vynechal moře a to z toho důvodu, že zde prakticky žádné riziko získání infekce nehrozí a dokonce mořská voda působící jako mírná desinfekce má léčebný vliv na již existující chronické výtoky. Mořskou sůl lze použít i v našich podmínkách jako přísadu do koupele s velmi dobrým efektem.

  Dalším možným způsobem prevence je zvyšování imunity organismu dodáváním prvků, které se na tvorbě protilátek podílejí. Jde o selen, zinek a hořčík, ale také o železo, o němž se to příliš neví a kterého má velké procento žen nedostatek. Ten se mimochodem může projevovat i jako snížení kvality pleti, vlasů a nehtů i na podstatném snížení výkonnosti organismu. Více známé je použití prostředků odvozených od jogurtů a mléka. Tady jde o příbuznost mikrobů způsobujících srážení mléka v procesu tvorby sýra a jogurtu s Lactobacillus vaginalis. Tyto se jmenují také Lactobacilly, ale cassei. Dříve často doporučované vaginální použití jogurtů při akutních kvasinkových výtocích podle mého názoru funguje jen přechodným chladivým efektem na sliznici. Lactobacilly z jogurtu mají v poševním prostředí jen minimální životaschopnost a prakticky nemohou průběh infekce ovlivnit. Na trhu je nyní celá řada polykacích preparátů obsahujících spory (zárodky) Lactobacillu. Po spolknutí se v prostředí tenkého střeva pomnoží a mohou pozitivně ovlivnit celkový imunitní stav organismu.

  Častou chybou žen je to, že každý pálivý či svědivý výtok klasifikují jako kvasinkový. Pálení a svědění je sice skutečně typickým projevem kvasinkové infekce, ale toto spojení platí u zhruba necelé poloviny výtoků. Větší část takto se projevujících výtoků má jiného původce a proto volně prodejné prostředky (např. GynoPevaryl nebo Canestene) na ně prostě nefungují.

  U prokázané chronické kvasinkové infekce má kromě všeho výše uvedeného v rámci prevence prokázaný vliv Wobenzym. V tomto případě jde o gynekology ověřený efekt, který mohu doporučit s tím, že minimální dávka kterou má smysl použít je 200 tablet ve schématu 3×2 tablety denně.

  Reagovat →

Vložte komentář

You must be logged in to post a comment.